Darbo laikas

I - V 9:00 - 20:00, VI - VII 9:00 - 17:00
I - V 14:00 - 15:00 gyd. konsiliumas

Kokį maistą geriausiai duoti savo augintiniui?

Naminiai augintiniai tarsi maži vaikai, reikalaujantys ne ką mažiau priežiūros nei pastarieji. Kaip ir žmogui, taip ir augintiniui mityba be galo svarbi, savaime suprantama, jog vien šeimininko meilės neužteks, kad kailis žvilgėtų. O mylėti – tai reiškia ne tik rūpintis, bet ir žinoti, ko gyvūnėliui labiausiai reikia. Dažnas šeimininkas nė nesusimąsto, kaip svarbu savo augintiniui duoti tinkamą maistą bei kokį poveiki tam tikri maisto produktai gali padaryti gyvūnėliui. Taigi, ką visgi derėtų žinoti kiekvienam naminių gyvūnėlių augintojui?

ŠUO

Šunų veislių pasaulyje daugybė – kiekviena iš jų skiriasi savo išvaizda, taip pat ir mityba. Netinkamai maitinamas mūsų keturkojis draugas gali priaugti viršsvorio, per daug suliesėti, prarasti energiją arba tiesiog nuplikti. Šeimininkai turėtų žinoti, kad šuo – tai mėsėdis gyvūnas, tačiau dažnai atsiranda dilema, kai nežinome kada, kiek ir kokios mėsos duoti savo augintiniui. Šią problemą išspręsti padėjo Charlie Cruft išradimas – sausainiai šunims (kurie vėliau pavirto į sausą ėdalą). Dabar jau nebe sausainiuose, o taip vadinamame sausame šunų ėdale yra viskas, ką augintinis gali gauti iš mėsos. Kiekvienas šeimininkas rinkdamas tokį ėdalą, turėtų atkreipti dėmesį į tai, kad vieni jų yra gaminami daugiau augaliniu pagrindu ir šuo iš jo gaus kur kas mažiau naudingų medžiagų. Mėsa ir kaulai turėtų būti renkami labai atsakingai. Šunims tinkamiausia liesesnė mėsa (jautiena, paukštiena), o kaulai geriausiai, kad būtų presuoti. Žuvis taip pat sveikas maisto produktas, tačiau savo augintiniui patartina duoti nuplikytą arba virtą žuvį (tik nepamiršti apie ašakas – šuniui jos ne į naudą). Šiems keturkojams augintiniams tinka rūgštesni pieno produktai (varškė, rūgpienis ar sūris), bet ne pienas, o daržovės reikalingos tik kaip virškinimą skatinantis produktas, tačiau juo piktnaudžiauti nepatartina. Produktai naudingi šuns kailiui: nerafinuotas aliejus, kiaušiniai bei jautienos kepenys, kurie jūsų augintiniui suteiks sveikesnį žvilgesį. Nuodu gali tapti: šokoladas, kriaušių sėklos, avokadai, mielinė tešla, kavos pupelės, vynuogės ir kt.

KATĖ

Auginantiems kates visų pirma derėtų labiau pasigilinti, iš ko pagamintas šių naminių gyvūnų ėdalas. Gero ėdalo sudėtyje yra vandens, baltymų (kurie būtini mėsėdėms katėms), riebalų, angliavandenių ir įvairiausių vitaminų. Be gyvulinės kilmės medžiagų, kačių maisto sudėtyje taip pat įprasta rasti sojų, grūdų ar daržovių, aprūpinančių augaliniais baltymais. Kačių šeimininkai dažnai nežino, kokį maistą – sausą ar konservuotą – geriausiai duoti katei. Tokiu atveju riekia nepamiršti balanso – gyvūnėliui reikalingas ir tas, ir tas. Sausame maiste daugiau augalinės kilmės medžiagų, kurios papildo organizmą vitaminais, o šlapiame maiste (konservuose) yra daugiau baltymų bei vandens, kurie taip reikalingi katėms. Tačiau apibendrinant atsakymą į klausimą, kas geriau, visgi vienareikšmiškai – šlapias kačių ėdalas. Jis papildo gyvūnėlio organizmą didesniu kiekiu vandens, nei duodant sausą maistą ir vandenį atskirai. Renkantis bet kokį kačių ėdalą, būtina atidžiai perskaityti etiketę. Maiste neturėtų būti dirbtinių kvapiklių, dažiklių, konservantų ir kitų sintetinių sudedamųjų dalių. Katei naudingi produktai: kalakutiena, kepenys (jaučio, vištos ar kalakuto), triušiena ir kita liesa mėsa, virtos kruopos, virtos pupelės, petražolės, morkos, minkštos daržovės su lupena ir kitos, galima papildyti mitybą vaisiais, sėklomis, mielėmis. Nuodu gali tapti: pasterizuotas pienas, svogūnai, žali pomidorai ir bulvės, razinos bei vynuogės, kofeino turintys produktai (kava, juoda arbata), prieskoniai ir alkoholis.

ŠEŠKAS

Po šunų ir kačių, vienas populiaresnių naminių gyvūnėlių – šeškas. Šis žvėrelis mėgiamas dėl savo meilumo ir judrumo, jie be galo protingi ir linksmi padarėliai. Namuose auginant šešką kaip ir kitus naminius gyvūnėlius, būtina žinoti keletą dalykų apie mitybą. Šeškai taip pat mėsėdžiai gyvūnai – be mėsos šie padarėliai neišgyventų. Lyginant šeškų ir kačių mitybos ypatumus, galima teigti, kad tiek vienų, tiek kitų mityba labai panaši. Šio žvėrelio organizmas sunkiai pripažįsta augalinės kilmės medžiagas, todėl kaip pagrindinės maisto medžiagos – gyvuliniai baltymai ir riebalai – turi sudaryti didžiausią dalį gaunamo maisto. Šeškams nėra tinkamas kačių ar šunų ėdalas, todėl, kad tiek vienuose, tiek kituose ėdaluose yra nevirškinamų maisto produktų arba per mažai reikalingų maistinių medžiagų. Auginantiems šešką, geriausiai iškart pagalvoti apie specialiai šiems gyvūnams gaminamą ėdalą, kuris pakankamai suderintas ir atitinka žvėrelio mitybos poreikius. Ėdalas šeškams yra kelių rūšių: sausas (6–10 %), pusiau sausas (23–40 %) ir konservuotas (68–78 % drėgmės). Pats tinkamiausiais ėdalas šeškams priskiriamas premium klasei, taip pat tinkamas ir kačiukams, ir nėščioms katėms. Šeškui naudingi produktai: liesa vištiena, kalakutiena, jautiena, gyvos pelės ir žiurkės (užaugintos specialiai tam tikslui), miltiniai kirminai, pašariniai tarakonai. Nuodu gali tapti: saldainiai, šokoladas, sūrus maistas, riešutai, pieno produktai, alkoholis, kofeinas.

ŠINŠILOS, DEKORATYVINIAI TRIUŠIAI, PELĖS IR ŽIURKĖNAI, PAPŪGOS

Šie naminiai gyvūnėliai dažniausiai mėgiami dėl itin paprastos priežiūros. Pagrindiniai dalykai, kuriuos reikėtų žinoti kiekvienam augintojui, – tai tinkamo dydžio narvelis, pastovus higienos palaikymas ir maistas. Kadangi šie gyvūnai – ne mėsėdžiai, jų mitybai keliami kur kas mažesni reikalavimai. Pagrindiniai maisto produktai, kurie turi sudaryti tiek šinšilų, tiek triušių, žiurkėnų ar papūgų mitybos racioną – tai daug skaidulinių medžiagų turintys vaisiai, daržovės, grūdai ir sėklos. Apie vandens svarbą tikriausiai nereikia nė priminti – jis būtinas kiekvienam naminiam gyvūnėliui, todėl narvelyje esančioje gertuvėlėje visuomet turi būti šviežio vandens. Žiurkėnui naudingi produktai: pomidorai, agurkai, Briuselio kopūstai, moliūgai, morkos, kiniškos salotos, kukurūzai, paprikos, obuoliai, kriaušės, bananai, vynuogės, melionai, uogos. Nuodu gali tapti: citrusiniai ir egzotiniai vaisiai, bulvės, česnakai, kopūstai, svogūnai. Šinšilai naudingi produktai: medžių šakelės, šviežia žolė, obuoliai, morkos, kopūstai, minkštas šviežias šienas. Nuodu gali tapti: saldumynai. Dekoratyviniams triušiams naudingi produktai: švieži vaisiai ir daržovės, žolė, specialus triušių pašaras, šienas, vanduo. Nuodu gali tapti: kriaušės, vyšnių ir slyvų šakelės, saldumynai, aštrus ir sūrus maistas. Papūgos taip pat ne mėsėdės, todėl pagal savo mitybą panašios į graužikus. Pagrindinis šių augintinių mitybos racionas taip pat sudarytas iš grūdų, sėklų, daržovių, vaisių ir vandens. Papūgėlėms naudingi produktai: patisonai, žiediniai kopūstai, kukurūzai, citrusiniai vaisiai, kriaušės, obuoliai, agurkai, paprikos, ridikėliai, morkos, kopūstai, ievos, klevo, obels šakelės ir kt. Nuodu gali tapti: avokadas, šokoladas, grybai, pienas, bulvių daigai, česnakai, svogūnai, druska, kofeinas, persimonai, vyšnių, slyvų, ąžuolo, alyvų šakos ir kt.

Renkantis naminį gyvūnėlį, taip pat derėtų atsižvelgti į jo veislę. Kartais tai, kas tinka vienos veislės keturkojams, graužikams ar naminėms papūgėlėms, – gali netikti kitoms. Jei visgi bijote savo augintiniui (ypatingai šunims, katėms ar šeškams) duoti vienų ar kitų produktų (kurie teoriškai galimi gyūnėliui) – pasitarkite su veterinaru. Šis specialistas padės geriau suprasti augintinio poreikius ir sudaryti atitinkamą mitybą.

DĖMESIO!

Informuojame, kad nuo gruodžio 22d. 20:00 iki gruodžio 23d. 9:00 klinikos NEDIRBS.
Atsiprašome už nepatogumus.

Parašykite mums. Susisieksime su Jumis kaip galima greičiau.