Darbo laikas

I - V 9:00 - 20:00, VI - VII 9:00 - 17:00
I - V 14:00 - 15:00 gyd. konsiliumas

Komplikacijos, galinčios atimti iš gyvūno gebėjimą judėti, jau pagydomos

Šuo mums asocijuojasi su judrumu bei žaidimais. Susisukusio kampe ir inkščiančio iš skausmo nė vienas jo nenorime matyti, tačiau kartais raumenų traumos arba su amžiumi atsirandantys sąnarių pakitimai neišvengiamai paliečia mūsų šeimos bičiulių gebėjimą judėti. Belieka atlikti palyginti naują, vienintelę galinčią padėti operaciją – sąnarių protezavimą.

Lėtinės sąnarių ligos, kai šuo pradeda jausti skausmą ir tausoti koją, eidamas jos nepriminti, ar po ilgesnio gulėjimo jam sunkiau atsikelti, jau signalizuoja, kad laikas kreiptis į veterinarijos kliniką.

Čia apčiuopus, o reikalui esant ir atlikus rentgenogramą, galima spėti laiku nustatyti osteoartritus – lėtines ligas, pažeidžiančias sąnarinius paviršius, traumas ar šunų klubo sąnarių įgimtas patologijas, tokias kaip displazija, sukeliančias gyvūnui skausmą bei diskomfortą.

„Be operacinio gydymo, jei tinkamos indikacijos, įmanomas ir medikamentinis – ribojant fizinį aktyvumą, duodant vaistus nuo skausmo, – sako veterinarijos klinikų „Siaurio Šnauceris“ įkūrėjas, gydytojas Vytautas Siaurys. – Jei medikamentinis gydymas pasiteisina – puiku, tačiau jei šlubavimas išlieka, visgi tenka ryžtis sąnarių keitimo operacijai, nes augintinis patiria skausmą ir diskomfortą, pradeda saugoti skaudamą koją, perkeldamas svorį likusioms trims kojoms, kas anatomiškai nėra teisinga, tad skausmingi pakitimai atsiranda ir ten“.

V. Siaurys sako, kad anksčiau sąnario keitimo operacijos net ir žmogui buvo kažkas iš fantastikos srities. Tačiau medicina ir mokslas žengia į priekį, tad jau penkerius metus šio mediko įkurtose klinikose atliekamos ir šunų sąnarių keitimo operacijos. Kol kas tai vienintelės klinikos, kur ši paslauga teikiama.

„Seniau savo pacientams galėjome tik vaistais kurį laiką palengvinti gyvenimą, o tai labai trumpalaikė išeitis. Skaudu, kai atveda didelį, iš esmės sveiką 8-10 metų šunį, kurio sąnario pakitimai jau, deja, labai toli pažengę, o tu nieko negali pasiūlyti. Taip, kartais operuodavome ir pašalindavome kaulines ataugas, kurios sukeldavo šuniui ypač didelį skausmą, bet gan greitai jos ataugdavo. Matydami gyvūnų kančią, apatiją, šeimininkai priimdavo vienintelį įmanomą humanišką sprendimą – eutanaziją“, – sako V. Siaurys.

Laimingas gyvūnas – šeimininko džiaugsmas

Gyvūnas yra laimingas ir atsidavęs šeimininkui tik tada, kai judėdamas nepatiria skausmo, o kad jis nepatirtų skausmo, turi judėti laisvai.

„Žinoma, labai svarbu sąmoningi šeimininkai, kurie įsivertina sąlygas namuose. Pavyzdžiui, jei yra parketas arba laiptai, o gyvūnui vis mėtomi žaislai arba jis skatinamas judėti, labai tikėtina trauma, nes šuo savęs nesaugo, žaidžia ir atiduoda meilę šeimininkui iki paskutinių jėgų. O tada, plyšus raiščiams ir augintiniui pradėjus šlubuoti, atvyksta į kliniką.

Turiu pastebėti, kad retai, iš tiesų retai pats šeimininkas užfiksuoja tą sekundės dalį, kai jo gyvūnas netyčia nesėkmingai pastatė koją ir patyrė traumą. Tai normalu, visko nesužiūrėsi, tačiau dar kartą pabrėžiu, kad labai svarbu vos pamačius, jog augintinis nebeprimina kojos, šlubčioja, kreiptis į veterinarijos gydytojus“, – sako V. Siaurys.

Laiku pradėjus gydymą, operacijos galima išvengti, kai kuriais atvejais pakanka tiesiog pašalinti klubo sąnario galvutę. Ypač tai tinka mažų veislių šunims. Raumenys tada kompensuoja sąnario galvutės funkciją, ir šuo gyvena be skausmo, nes nėra sąnario – nėra skausmo, nėra skausmo – nėra problemos. O rimtesniais atvejais, kai šunys dideli, sveria 20-30 kg ir daugiau, veterinarinėje praktikoje dominuoja klubo ir kelio sąnarių operacijos.

„Tačiau čia reikia išskirti kelio sąnarį – jis turi meniską, raiščių sistemą. Tai sudėtinis sąnarys, ir labai dažnai sunkios traumos ištinka būtent jį. Pasaulinėje praktikoje, o ir Lietuvoje, tai jau senokai nebe problema, viskas gražiai ir greitai išsprendžiama pakeitus sąnarį nauju, lengvu titano gaminiu, kuris pilnai atlieka tikrojo sąnario funkciją ir tarnauja, kol gyvūnas gyvas“, – pasakoja veterinaras.

Sąnarių endoprotezavimo operacijos dažnai yra vienintelis kelias gyvūnui, sergančiam lėtinėmis degeneracinėmis sąnarių ligomis, sugrįžti į gyvenimą, kuriame jis gali nevaržomas skausmo judėti ir džiaugtis.

DĖMESIO!

Informuojame, kad nuo gruodžio 22d. 20:00 iki gruodžio 23d. 9:00 klinikos NEDIRBS.
Atsiprašome už nepatogumus.

Parašykite mums. Susisieksime su Jumis kaip galima greičiau.